پنجشنبه 30 فروردين 1397
 
 
     پنجشنبه 30 فروردين 1397
کل استان
چاپ

 شهرستانهای استان 

استان سیستان و بلوچستان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری از 8 شهرستان تشکیل شده است که به شرح ذیل می باشد :
زاهدان که مرکز استان می باشد ، زابل ، ایرانشهر ، خاش ، سراوان ، چابهار ، نیکشهر و سرباز. این استان مشتمل بر 31 شهر ، 29 بخش ، 94 دهستان و 6302 آبادی می باشد .

زاهدان

شهرستان زاهدان با وسعت 36581 کیلومتر مربع مرکز استان بوده و از 3 شهر زاهدان- میرجاوه و نصرت آباد تشکیل شده است.

این شهرستان شامل بخشهای مرکزی، نصرت آباد وکورین بوده و تعداد 8 دهستان و 1439 پارچه آبادی دارد.

جمعیت این شهرستان بالغ بر 587541 نفر بوده که 8/78 درصد درشهرها ساکن میباشند0 این شهرستان در مسیر شاهراههای پاکستان،هندوستان، خراسان ، کرمان وبلوچستان واقع شده و وجود فرودگاه بین المللی زاهدان وراه آهن ایران ، پاکستان و همچنین مراکز آموزشی مختلف و بازارچه مرزی میرجاوه موقعیت ممتازی به این شهرستان داده است.

مسافت زاهدان تا تهران 1494 کیلومتر میباشد.

متوسط سالیانه دمای هوا در زاهدان 82/19 درجه سانتیگراد و متوسط سالیانه رطوبت نسبی هوا 3/30 درصد میباشد0میزان بارندگی در 7 ماهه سال 82 درشهرستان زاهدان 2/8 میلی متر بوده است0 اراضی زیر کشت محصولات زراعی این شهرستان بالغ بر 13616 هکتار میباشد که 45% را گندم و مابقی را جو ،نباتات علوفه ای،یونجه، ذرت دانه ای و علوفه ای سبزیجات و محصولات جالیزی به خود اختصاص داده است0 اراضی زیر کشت محصولات دائمی آن بالغ بر 4561 هکتار و شامل باغات زیتون و خرما و پسته میباشد0 دراین شهرستان تعداد 308 واحد صنعتی بزرگ و کوچک در زمینه های غذایی، نساجی، شیمی، پلاستیکی ، کانی، غیر فلزی و تجهیزات برق و الکترونیک ومواد شیمیایی فعالیت دارند 0 تعداد 3 شهرک صنعتی کامبوزیا شهرک صنعتی کارگاهی و شهرک صنعتی میرجاوه در این شهرستان وجود دارند0 همچنین در شهرستان زاهدان تعداد 6 هتل و 10 مهمانپذیر آماده پذیرایی میهمانان می باشند.

شهرستان زاهدان در بخشهای صنعت و معدن ، قطعه سازی خودرو ،صنایع کشاورزی و صنایع تبدیلی مواد غذایی ، صنایع مرتبط با سنگهای تزئینی و ساختمانی ، مس و منگنز ، فرآوری کرومیت( باوجود معادن غنی و سرشار) و بازرگانی و تزانزیت کالا با عنایت به مزیت همجواری با کشورهای پاکستان،افغانستان وواقع شدن در کریدور شمال و جنوب قابلیت سرمایه گذاری دارد.

زابل

سیستان با وسعت 15197 کیلومتر مربع وجمعیت 000/400 نفر شامل 6 شهر ،5 بخش، 17 دهستان و 933 روستا با 3 مرکز آموزش عالی و 854 فضای آموزشی میباشد ،سیستان را به خاطر آثار باستانی شهر سوخته و تمدن به جامانده از گذشته بهشت باستان شناسان می نامند0

شهرستان زابل در فاصله 210 کیلومتری زاهدان واقع شده است 0 متوسط سالیانه دمای هوا در این شهرستان 9/22 درجه سانتیگراد و متوسط سالیانه رطوبت نسبی 7/32 درصد میباشد. میزان بارندگی در 7 ماهه سال 1382 در این شهرستان 2/1 میلی متر بوده است. سطح زیر کشت محصولات زراعی 7243 هکتار و سطح زیر کشت محصولات باغی 5/408 هکتار ومحصولات عمده باغی این شهرستان انگور ،خرما، زیتون و محصولات زراعی آن گندم ،جو ،زیره (بامیه و پیاز محلی ذخایر با ارزش ژنتیکی) صیفی جات ،یونجه و ذرت علوفه ای و محصولات گلخانه ای میباشد که در زمینه افزایش سطح زیر کشت و افزایش تولید محصولات زراعی و باغی و صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی و با توجه به رقم بالای دام و طیور و برخورداری از گاو نژاد سیستانی و مرغ بومی خزک از قابلیت های ویژه ای جهت سرمایه گذاری برخوردار میباشد.

این شهرستان 2 کشتارگاه صنعتی باتوان ایجاد 90 کارخانه جانبی دارد 80 واحد پرواربندی با ظرفیت 100 الی 400 راًس و 650 واحد پرواربندی سنتی از 5 تا 10 راس و همچنین دریاچه هامون با ظرفیت بالای صید ماهی و کارگاههای پرورش ماهیان گرمابی و استخرهای پرورش میگوی آب شیرین از شاخصه های اقتصادی این شهرستان هستند.

ایجاد صنایع جانبی کشتارگاهی ،ایستگاه جمع آوری شیر و کارخانجات فرآوری و. صنایع بسته بندی گوشت وماهی از قابلیتهای سرمایه گذاری میباشند بازارچه های تجاری مرزی میلک و گمشاد (پیشنهادی) بعنوان منطقه ویژه اقتصادی کارخانجات تولید قطعات خودرویی و شهرک صنعتی خودرو سازی نیز از جمله همین قابلیتها میباشد.

فرودگاه زابل نیز با توانایی پروازهای خارجی و توسعه پروازهای داخلی حامی توسعه سرمایه گذاری در این شهرستان میباشد همچنین این شهرستان با یک هتل و دو مهمانپذیر آمادگی پذیرایی از میهمانان را دارد.

خاش

شهرستان خاش با وسعتی بالغ بر 2300 کیلومتر مربع دارای جمعیتی در حدود 178210 نفر میباشد فاصله آن تا مرکز استان 183 کیلومتر و تا تهران 1811 کیلومتر میباشد 0 قله آتش فشان نیمه فعال تفتان با ارتفاع بیش از 4040 متر در این شهرستان واقع است متوسط سالیانه دمای هوا 9 /20 درجه سانتیگراد و متوسط سالیانه رطوبت نسبی 1/28 درصد میباشد ومیزان بارندگی در هفت ماهه سال 1382 در این شهرستان 2/19 میلی متر بوده است سطح زیر کشت محصولات زراعی 18789 هکتارو سطح زیر کشت محصولات دائمی(باغی) آن 8477 هکتار میباشد0 این شهرستان در زمینه های کشاورزی کشت و پرورش پسته خصوصاً در منطقه گوهرکوه ، زیره ،سیر و پیاز ، صیفی و سبزیجات و دامپروری و پرورش مرغ و بوقلمون و تکثیر و پرورش ماهیان سرد آبی و صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی و در زمینه های صنعت با داشتن معادنی چون منگنز، مس،کرومیت، گونیچ، مرمریت سیاه خاش،مرمریت سفید بیدک ، سنگ آهک و پوزولان به قطب صنعتی تبدیل شده و از لحاظ کارخانجات چینی ،کاشی و سرامیک بدلیل داشتن کائولن قابلیت سرمایه گذاری دارد. مهمترین صنایع این شهرستان کارخانه سیمان خاش با ظرفیت تولید 2100 تن در روز و کارخانه شیر و فرآورده های لبنی پاک شیر تفتان مجتمع کشت و صنعت گوهر کوه و شهرک صنعتی خاش می باشد ناحیه صنعتی نوک آباد وابسته به بخش کشاورزی که در حال انجام امور زیر بنایی و ساخت می باشد تعداد زیادی کارخانه ر در خود جای خواهد داد و مستعد سرمایه گذاری می باشد. در این شهرستان دو مرکز آموزش عالی وجود دارد. شهرستان خاش با داشتن 124 کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان امکان احداث بازارچه مرزی مشترک در منطقه روتک را دارد.

سراوان

شهرستان سراوان با وسعت 28408 کیلومتر مربع در فاصله 343 کیلومتری زاهدان با جمعیتی بالغ بر 172149 نفر واقع می باشد.

طول نوار مرزی این شهرستان با کشور پاکستان 384 کیلومتر در حوزه بخشهای جالق و بم پشت می باشد که از میل 118 شروع و تا میل 196 ادامه دارد.

این شهرستان دارای زمستانهای معتدل و تابستانهای گرم می باشد.

متوسط سالیانه دمای هوا در این شهرستان 8/22 درجه و متوسط سالیانه رطوبت نسبی آن 29 درصد می باشد و میزان بارندگی 7 ماهه سال 1382 در این شهرستان 3/79 میلی متر بوده است. سطح زیر کشت محصولات زراعی 7202 هکتار و سطح زیر کشت محصولات باغی دیم 7950 هکتار و آبی 5/8525 هکتار و جمعاً 5/16475 هکتار می باشد . محصولات عمده زراعی آن گندم ، ذرت دانه ای ، پیاز ، گوجه فرنگی ، باقلا، صیفی جات ، نباتات علوفه ای ویونجه وذرت علوفه ای بوده و محصولات عمده باغی این شهرستان خرما در سطح وسیع ، انگور ، زیتون ، انار و مرکبات می باشد که در زمینه های افزایش تولید و افزایش سطح زیر کشت محصولات مذکور و پرورش دام : گوسفند بلوچی و بز بلوچی ( بهترین کرک ) و طیور و استخرهای پرورش ماهی و صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و صنایع روستایی قابلیت سرمایه گذاری دارد.

مهمترین رودخانه این شهرستان ماشکید است که نهایتاً وارد خاک پاکستان می شود و با مهار آب آن می توان گام مؤثری در رونق کشاورزی منطقه برداشت.

این شهرستان دارای سه مرکز آموزش عالی می باشد.

این شهرستان دارای دو شهرک صنعتی فعال در دو نقطه شهری سراوان و سوران بوده و شهرک صنعتی زابلی نیز در دست ساخت می باشد.

نزدیکی با مرز پاکستان و ایجاد دو بازارچه مرزی کوهک و جالق نقطه درخشانی در اقتصاد این شهرستان بوده وراه اندازی کشتارگاههای صنعتی دام در حد وسیع و تشکیل تعاونیهای مرزنشینان و دفاتر بازرگانی خارجی از جمله مزیت های این شهرستان می باشد.

دشتهای جالق و بم پشت مناطق مستعد سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی می باشند.

با توجه به گستردگی کشت نخیلات کارخانجات بسته بندی خرما صنایع جانبی و تهیه نئوپان از کارخانه های فعال این شهرستان میباشند.

از کانونهای مهم معدنی و کانی کوه بیرک زابلی و کوه سفید می باشد و معادن گرانیت گشت ، معدن سنگ آهن ماهانی و کهن مگار زابلی ، معدن پودر تالک و پنبه نسوز از جمله معادن مهم و صنعتی شهرستان سراوان می باشند که مستعد سرمایه گذاری و آماده واگذاری جهت بهره برداری است.

تپه روباهک ، قبرستان قدیمی گشت ، دره نگاران و قلعه سب از جاذبه های گردشگری این شهرستان می باشند.

ایرانشهر 

شهرستان ایرانشهر در ناحیه مرکزی بلوچستان با مساحت 30200 کیلو متر مربع در فاصله 330 کیلومتری زاهدان واقع شده و 15 درصد وسعت استان را به خود اختصاص داده است جمعیت این شهرستان بالغ بر 194596 نفر میباشد 0 این شهرستان دارای 4 نقطه شهری، 4 بخش ،10 دهستان و 418 آبادی است0 این شهرستان در ناحیه گرم و خشک قراردارد0 متوسط سالیانه دمای هو 8/27 درجه سانتیگراد متوسط سالیانه رطوبت نسبی 3/29 درصد میباشد0میزان بارندگی در 7 ماهه سال 1382 در این شهرستان 1/53 میلی متر میباشد.

سطح زیر کشت محصولات زراعی این شهرستان 25519 هکتار و سطح زیر کشت محصولات دائمی (باغی) آن 8471 هکتار میباشد0 محصولات عمده باغی این شهرستان خرما، مرکبات، (نارنگی، لیموشیرین، پرتقال، گریپ فروت، لیموترش ) و کنار بوده ومحصولات عمده زراعی گندم، برنج، جو، حنا ،وسمه، سیب زمینی وذرت و محصولات خارج از فصل میباشند که در زمینه توسعه سطح زیر کشت وافزایش تولید این محصولات و صنایع تبدیلی تکمیلی بخش کشاورزی خصوصاً بسته بندی ،شیره کشی وکارتن سازی خرما همچنین پرورش ماهی و میگوی آب شیرین و پرورش دام و طیور و شتر و شتر مرغ وداشتن گاو دشتیاری ،صنایع بسته بندی گوشت، احداث سردخانه و صنایع وابسته مستعد سرمایه گذاری میباشد.

هم اکنون 6 گاوداری صنعتی و 2 گاوداری نیمه صنعتی دراین شهرستان مشغول فعالیت هستند ناحیه صنعتی دلگان وابسته به بخش کشاورزی که در مرحله انجام امورزیر بنایی و ساخت میباشد و کارخانه های زیادی را درخود خواهد گنجاند نیز از جمله استعدادهای سرمایه گذاری محسوب می شود. در ایرانشهر حدود 60 کارخانه کوچک و بزرگ از جمله کارخانجات تولید نوشابه و نیروگاه عظیم برق ایرانشهر فعال میباشند0 غرب ایرانشهر دارای یک سوم معادن استان از جمله سنگ مرمر ، گرانیت ، منیزیم مصالح ساختمانی، سنگهای تزئینی ومیباشد که تعداد زیادی از معادن این شهرستان آماده واگذاری است.

این شهرستان همچنین 6 مرکز آموزش عالی دارد و با داشتن 2 هتل و 6 مهمانپذیر آماده پذیرایی از مهمانان میباشد.

نیکشهر

شهرستان نیکشهر در فاصله 587 کیلومتری زاهدان و در جنوب بلوچستان باجمعیتی بالغ بر 148901 نفر میباشد و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد 510 متر میباشد0 متوسط سالیانه دمای هوا در این شهرستان 22/28 و متوسط سالیانه رطوبت نسبی آن 8/36 درصد و میزان بارندگی 7 ماهه سال 1382 درآن 6/78 میلی متر بوده است.

سطح زیر کشت محصولات زراعی آن 1950 هکتار و سطح زیر کشت محصولات باغی آن 4614 هکتار میباشد.

محصولات عمده زراعی آن یونجه ، که از ذخایر ژنتیکی منطقه با پتانسیل 19-18 چین در سال میباشد شبدر ، کلزا و گلرنگ و محصولات عمده باغی آن سیب ، انگور، مرکبات ،موز ،انبه ،پاپایا، کنار پیوندی و گواوا و انجیر میباشد.

که مواردی چون افزایش سطح زیر کشت و افزایش تولید این محصولات بالاخص نباتات گرمسیری منحصر به فرد و محصولات گلخانه ای از قبیل خیار و فلفل و گوجه فرنگی و پرورش آبزیان گرمابی و دام و طیور و صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی ازجمله شیره گیری خرما و فرآوری آن از الکل، قند ، سرکه، تشکیل و ایجاد کارخانه نئوپان از چوب درختان و تنه درخت خرم و فرآوری از آن کارگاههای تولید ترشی انبه ، لیمو ، آبمیوه گیری ، صنایع حصیر و سبد بافی استفاده از برگ (داره) نخل وحشی در رویشگاههای طبیعی آن واستفاده از روغن کلزا در صنایع هواپیماسازی از استعدادها و پتانسلهای سرمایه گذاری این شهرستان می باشند.

سرباز 

شهرستان سرباز در جنوب شرقی استان با وسعتی معادل 5/11 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 148000 نفر ،3 شهر، 4 بخش ، 12 دهستان و806 پارچه آبادی دارد فاصله آن تا زاهدان 448 کیلومتر میباشد0 از نظر آب و هوایی دارای آب و هوای گرم و مرطوب بوده و درزمستان دمای هوای این شهرستان به ندرت به صفر درجه میرسد0 این شهرستان از شهرستانهای مرزی است که قریب 120 کیلومتر با کشور همسایه پاکستان مرز مشترک دارد0 سطح زیر کشت محصولات زراعی 4264 هکتار و سطح زیر کشت محصولات دائمی (باغی) ان 6/3511 هکتار بوده که محصولات عمده زراعی آن عبارتند از گندم ،شلتوک، باقلا، پیاز، بادمجان، یونجه و شبدر صیفی جات و پرورش این محصولات منحصر به فرد و صنایع تبدیلی و تکمیلی آنها قابلیت سرمایه گذاری فراوانی دارد همچنین مرزی بودن این شهرستان و وجود بازارچه مرزی پیشین و واقع شدن آن در مسیر شاهراه اصلی چابهار - زاهدان ، جایگاه ویژه تجاری و سرمایه گذاری به این شهرستان بخشیده است ،صنایع عمده منطقه که قابلیت سرمایه گذاری بیشتری دارند عبارتند از :

صنایع بسته بندی میوه،تولید الکل ازخرما ، فرآوری خرما ، موزائیک سازی قطعات بتونی پیش ساخته، مصنوعات چوبی و تولید نئوپان ، نایلون و نایلکس و مخازن فلزی و ظروف پلاستیکی رودخانه سرباز به لحاظ سرسبزی و آب زیاد و بدلیل کاشت محصولات باغی گرمسیری و نیمه گرمسیری ومرکبات درحاشیه رودخانه مناظری زیبا و دلپذیر دارد، همچنین تمساح پوزه کوتاه که گونه منحصر به فرد حیات وحش در جهان میباشد که در این رودخانه زندگی میکند.

چابهار

شهرستان چابهار در کنار ساحل نیلگون دریای عمان با وسعت 25 هزار کیلو متر مربع و جمعیتی بالغ بر 200 هزار نفر واقع شده است0 این شهرستان دارای 3 شهر ،5 بخش،11 دهستان و حدود 600 پارچه آبادی میباشد0 فاصله آن تا مرکز استان 692 کیلومتر میباشد0 متوسط سالیانه دمای هوا 4/26 درجه سانتیگراد و متوسط سالیانه رطوبت نسبی 9/75 درصد میباشد میزان بارندگی در 7 ماهه سال 1382، 5/8 میلی متر بوده است، سطح زیر کشت محصولات زراعی این شهرستان 1826 هکتار و سطح زیر کشت محصولات دائمی (باغی) 2/4584 هکتارمیباشد. در این منطقه نباتات گرمسیری منحصر به فردی از جمله موز ، انبه ، تمر هندی ، کنار پیوندی ، پاپایا ، گواوا ، چیکو و همچنین گلهای زینتی و شاخه بریده و صیفی جات ومحصولات غیر فصل کشت میشود که ارزش سرمایه گذاری در زمینه کشت و پرورش این محصولات و صنایع تبدیلی و تکمیلی وابسته به آنها بسیار درخشان میباشد. صید و صیادی همچنین صید و پرورش میگو درآبهای آزاد بعنوان زیر بخشهای کشاورزی نقطه طلایی اقتصاد چابهار ،استان و حتی کشور میباشد0 استفاده از سیستم های مدرن صید و صیادی وساخت شناورهای دریایی از قابلیتهای سرمایه گذاری این شهرستان میباشند.

در این شهرستان 72 واحد صنعتی فعال وجود دارد که اکثر آنها صنایع وابسته به شیلات از قبیل عمل آوری و بسته بندی ماهی ومیگو،کنسروسازی ،سرد خانه،یخسازی و پودرماهی میباشند که جزء پتانسیلهای سرمایه گذاری نیز محسوب میشوند وناحیه صنعتی نگور وابسته به بخش کشاورزی هم که در مرحله انجام امور زیر بنایی و ساخت میباشد وتعداد زیادی کارخانه را در دل خود جای خواهد داد نیز از جمله همین پتانسیلهاست.

وجود اسکله های تخلیه و بارگیری و فرودگاه کنارک و پایانه بندر چابهار موجبات ترانزیت کالا به کشورهای مجاور و حوزه خلیج فارس ونیز شبه قاره هند را فراهم آورده است و قرار گرفتن چابهار درمسیر بزرگترین کریدورهای دریایی ترانزیت کالا آنر کلید اتصال شرق آسیا با سایر کشورهای جهان قرارداده به نحوی که منطقه آزاد چابهاریکی از قطبهای مهم بازرگانی محسوب میشود.

منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار موجبات اشتغال صدها نفر و سرمایه گذاری میلیاردی داخلی و خارجی را فراهم آورده است.

پروژه های پالایشگاه نفت ، صنایع پتروشیمی خطوط انتقال گاز ، کارخانجات سیمان چابهار، مونتاژ ماشین آلات و راهسازی وکاتر پیلار همچنین احداث نیروگاه برق اجرای راه آهن چابهار- سرخس، احداث دستگاههای آب شیرین کن وسرویس دهی مشتمل برارائه خدمات ، تعمیرات ،قطعات، آذوقه و سوخت به کشتی های عبوری از قابلیتهای سرمایه گذاری این شهرستان میباشد در این شهرستان تعداد 5هتل و 2 مهمانپذیر آماده پذیرایی از مهمانان می باشد.