چهارشنبه 1 فروردين 1397
 
 
تاریخ 1396/07/01         ساعت 11:03:27     گروه خبري اخبار صفحه اصلی
در بخش مسکن و ساختمان و همینطور بخش حمل و نقل، چالش ها و مشکلات زیادی نهفته است که مرکز توسعه کار آفرینی بانک مسکن می تواند به آنها ورود کند و با طرح صورت مسئله به شکل درست، راه حل کارآمد برای آنها را خلق کند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی که در مراسم افتتاح مرکز کارآفرینی بانک مسکن حضور داشت با بیان این مطلب گفت: باید بپذیریم در دولت و حوزه سیاست گذاری، اتفاقات اساسی در زمینه فناوری مدرن در حال رخ دادن است. این اتفاقات قواعد بازی در بازارها را دگرگون کرده است و حتی اندازه بازارها را از سطح ملی به ابعاد جهانی افزایش داده است. در چنین وضعیتی، خدماتی که شرکت ها باید به دو سمت عرضه و تقاضا ارایه کنند با مدل های سنتی امکان پذیر نخواهد بود. پذیرش این تحول از سوی سیاست گذار، اولین گام برای دگرگون سازی ارایه خدمات در قاعده جدید جهانی است که معمولاً هم با مقاومت روبرو می شود چرا که همگان به سیستم های سنتی عادت کرده اند اما در حال حاضر مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن می تواند در بخش مسکن و ساختمان و نظام تامین مالی مسکن، این نقش جدید را ایفا کند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به عنوان نمونه در بخش مسکن، بعد خانوار از 4 نفر در 10 سال گذشته به 3.2 نفر در حال حاضر رسیده و کوچک شده است و همزمان گرایش به خرید واحدهای مسکونی 50 تا 70 متر مربعی افزایش یافته است. در این میان، تقاضای سنتی برای خرید واحدهای لوکس و متراژ بزرگ کاهش یافته است. این تغییر قاعده در بازار مسکن، اکنون به مدل های جدید عرضه مسکن و تامین مالی تقاضای مسکن نیاز دارد و مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن می تواند به عنوان اولین ماموریت، برای تنظیم عرضه و تقاضا در بازار مسکن عصر جدید، ایده طراحی کند و آن را به پیش ببرد.

آخوندی همچنین بازگشت ساخت و ساز مسکونی از حاشیه شهرها به متن شهرها در قالب نوسازی بافت فرسوده را نیز چالش دیگر بخش مسکن عنوان کرد که نیازمند طرح های نوین ناشی از خلق ایده در این مرکز است.

به گفته آخوندی،‌نوسازی بافت فرسوده با ساخت مسکن در بیرون شهرها متفاوت است. در بافت فرسوده، زمین بدون مانع وجود ندارد و خانواده های مالک املاک کلنگی هر کدام با منافع خرد و ریز،‌ به یک مدلی برای ایجاد منافع جمعی در نوسازی بافت فرسوده نیاز دارند تا امکان فعالیت شرکت های ساختمانی در بافت فرسوده از این طریق فراهم شود. در غیر اینصورت مالکان به تخریب و نوسازی متقاعد نخواهند شد و سرعت نوسازی نیز کند پیش خواهد رفت.

آخوندی بافت فرسوده را یک مسئله مهم و نیازمند طراحی مدل موثر برای نوسازی آن،‌معرفی کرد و بحث چگونگی بازآفرینی شهرها و مواجهه با 11 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور را نیز ماموریت های بعدی مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن دانست.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنرانی خود در مراسم افتتاح مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن گفت: دولت در این مقطع باید به جای آنکه برای حل مسایل اقدام کند، صورت مسئله را درست طراحی کند و آن را برای حل شدن در اختیار این نوع مراکز قرار دهد تا در یک فضای رقابتی و شفاف ناشی از دسترسی آزاد ایده پردازان به اطلاعات، امکان خلق ایده برای حل صورت مسئله،‌بوجود بیاید و دست آخر محصول کارآمد از شرکت های دانش بنیان برای حل چالش ها، در اختیار دولت قرار بگیرد.

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
آدرس صندوق الکترونیکی :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :